Центр розвитку суспільства розпочав серію регіональних круглих столів в рамках Програми правового виховання дітей. Перший такий захід відбувся у Львові 27 лютого. Окрім круглого столу, в місті Львові також провели дві презентації навчального посібника «Кримінальний кодекс для дітей».
Круглий стіл не тему «Запобігання дитячій злочинності та злочинам проти дітей» відбувся в Управлінні освіти Львівської міської ради. У ньому взяли участь спеціалісти відділів освіти, представники відділу кримінальної міліції у справах дітей, громадські активісти та експерти.
Із вступним словом виступив заступник директора Центру розвитку суспільства Віктор Литовченко. «Центр розвитку суспільства взагалі займається візіями, стратегіями України і багато хто дивувався, чому ми взялися за проблему правового виховання дітей. Справа в тому, що ми розуміємо: що б ми не робили для майбутнього України — не має сенсу без справжніх, нових майбутніх українців. Адже правова свідомість громадян є запорукою створення ефективного громадянського суспільства. Проблему дитячої злочинності та злочинів проти дітей ми можемо подолати всі разом, об’єднавши зусилля — педагоги, юристи, психологи, громадські активісти, представники міліції та влади».
Спеціаліст управління освіти Львова Михайло Гордон представив присутнім заходи, які відбуваються в місті для протидії дитячої злочинності. «Цей рік у нас був насиченим на події: провели багато експертних обговорень про права дітей, подолання жорстокості в підлітковому середовищ, тренінги для шкільних психологів про роботу з агресивними дітьми. Дуже цікавою була мандрівна експозиція для школярів "Кожен має право знати свої права" у музеї "Тюрма на Лонцького". Багато заходів відбувається в співпраці з громадськими організаціями».
Михайло Гордон розповів також про позитивні тенденції в сфері дитячої злочинності, зокрема за останні роки у Львові зменшилась кількість учнів, що знаходяться на шкільному обліку правопорушників — з 338 у 2009 році до 130 у 2012.
Начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей міста Львова Павло Лихач розповів, що за минулий рік неповнолітні у Львові скоїли 112 правопорушень. Найчастіше це були крадіжки, грабежі, зберігання і збут наркотиків, нанесення тілесних ушкоджень, угони транспортних засобів та хуліганство. «Найгірша ситуація у Галицькому районі, який є місцем скупчення дітей з інших районів міста. На сьогодні у Львові розроблений серйозний комплекс заходів по неповнолітній злочинності, його активно виконують. Працівники міліції часто навідуються у школи, проводять з учнями профілактичні бесіди», — розповів Павло Лихач.
На думку координатора Програми правового виховання дітей Галини Палійчук, Львів в цьому аспекті демонструє хороші показники. «В яких регіонах України ми не були, ніде не бачили так широко представлених правових виховних закладів, як у Львові, ніде не бачили такої кількості заходів, присвячених правам дітей», — зазначила пані Галина Палійчук та додала, що найближчим часом Центр розвитку суспільства ініціює створення волонтерського центру з метою підвищення правосвідомості та профілактики із запобігання дитячого правопорушення.
«Програма спрямована на подолання злочинності у підлітковому середовищі кількома шляхами. По-перше, це проведення лекцій, семінарів в тих навчальних закладах, де перебувають діти, які схильні до вчинення правопорушень. Друге — це робота з вихователями, педагогами, проведення майстер-класів та круглих столів у регіонах, з метою підвищення їх кваліфікації та створення спільних принципів роботи на майбутнє», — розповіла Галина Палійчук.
Одна з презентацій «Кримінального кодексу для дітей» цього дня відбулася в Притулку для неповнолітніх Львівської облдержадміністрації. Окрім вихованців притулку спеціально на презентацію туди завітали діти з приватного дитячого будинку «Благодать», а також представники загальноосвітньої школи-інтернату №2 та приймальника-розподільник для неповнолітніх.
Автор навчального посібника — письменниця та юрист Галина Палійчук — розпочала свій виступ з того, що навчила дітей відрізняти злочин від правопорушення, пояснила, яка різниця у відповідальності за вчинення таких дій. Також Галина розповіла дітям, до кого звертатися, якщо порушують їхні права.
«Ми помітили, що діти, які до нас поступають з інших країн, значно краще обізнані в законодавстві. Сподіваємось, що завдяки підручнику "Кримінальний кодекс для дітей" наші діти не будуть відставати і краще розумітимуть свої права та обов’язки», — сказала завідувач Притулку для неповнолітніх Світлана Гаврилюк.
Після презентації усі діти отримали в подарунок примірник «Кримінального кодексу для дітей» та мали можливість підписати книгу в автора. Також частину примірників залишили в Притулку.
Наступна презентація відбулась в актовому залі школи №62, в який зібралися заступники директорів з виховної роботи усіх загальноосвітніх шкіл Львова. З вступним словом виступив спеціаліст управління освіти Михайло Гордон. «Питання правовиховання дітей сьогодні є дуже актуальним, адже під впливом засобів масової інформації, інтернету кількість правопорушень серед дітей зростає. "Кримінальний кодекс для дітей" — це вагомий крок в досягненні нашої спільної мети — зменшення злочинності серед неповнолітніх у нашому місті. Впевнений, що цей посібник допоможе нам вирішити певні проблеми в організації правоосвітньої та правовиховної роботи», — зазначив пан Гордон.
На початку презентації Галина Палійчук розповіла, що включає в себе Програма правового виховання дітей. «Це співпраця вчителів загальноосвітніх шкіл та інтернатів, та закладів, де знаходять діти, що мали конфлікти з законом. Для нас важливо створити на загальноукраїнському рівні команду, яка включатиме педагогів, юристів і психологів. Ця команда має доносити для дітей та їх батьків основи правового виховання. Як результат ми очікуємо підвищення правової свідомості дітей та зменшення скоєння правопорушень неповнолітніми».
Заступникам директорів роздали посібники для ознайомлення, що викликало жваві обговорення. Деякі педагоги засумнівалися в доцільності використання настільки відвертих ілюстрацій у підручнику. Дехто ж заперечував ці зауваження, аргументуючи тим, що це кримінальний кодекс і про такі речі дітям в будь-якому випадку треба говорити і показувати, адже краще, щоб вони дізнавалися про злочини не з телебачення та інтернету, а з підручників, в яких одразу описано про відповідальність за такі злочинні дії.
На думку Галини Палійчук, такі дискусії навколо «Кримінального кодексу для дітей» показують, що тема ця є справді для суспільства актуальна і над цим потрібно працювати. «Я вже бачила, як діти реагують на читання цієї книги. У них поняття про злочин зазвичай є абстрактним. Вони розуміють, що ті чи інші дії є злочином, але не розуміють, яка відповідальність за це наступає. Тобто дітям треба пояснити, що якщо ти вкрав — то можеш на 3 роки сісти за грати. І тоді це значно дієвіше, ніж просто казати, що красти — це погано. Ця книга описує реальне життя, у ній приклади — як реальні злочини, що дозволяє дітям розуміти серйозність наслідків таких поганих вчинків», — підсумувала Галина Палійчук.
Заходи пройшли в рамках Програми правового виховання дітей, яку реалізовує Центр розвитку суспільства за підтримки Благодійного фонду імені Юрія Кравченка. Партнер заходу у Львові — Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. У 2013-2014 році планується проведення подібних круглих столів та презентацій у всіх регіонах України.