Повна версія документу
1. Передумови Програми
Сьогодні, в умовах підвищення криміногенної ситуації в країні, близько 30 % усіх злочинів скоюють неповнолітні. Крім того, багато злочинів скоюють дорослі із залученням неповнолітніх задля уникнення своєї відповідальності.
На жаль, в умовах відсутності ефективної та дієвої ювенальної юстиції, держава не може належним чином виконувати превентивну функцію в даному напрямку, спрямовуючи весь потенціал на боротьбу з наслідком, а не з причиною.
Як правило, передумовою виникнення злочинності стає саме непоінформованість населення, дефіцит інформації про поняття, причини та наслідки злочинів, і, як наслідок, відсутність внутрішніх обмежувальних норм у підлітків, прояви жорстокості і насилля в дітей без огляду на соціальний стан сім`ї.
2. Мета і місія
Мета
Зменшення рівня дитячої злочинності та злочинів проти дітей в Україні через підвищення рівня правових знань учнів (а через дітей і їхніх батьків) та профілактика злочинності серед підлітків
Місія
Формування коаліції з представників влади, громади та бізнесу задля вирішення надважливої суспільної проблеми шляхом запобігання дитячій злочинності та злочинам проти дітей.
3. Цілі
- Актуалізація в суспільстві проблеми підвищення рівня дитячої злочинності та злочинів проти дітей.
- Пошук механізмів вирішення проблеми дитячої злочинності та захисту дітей від їх залучення до злочинної діяльності дорослими та злочинів проти дітей.
- Створення дискусійних майданчиків на різних рівнях для обговорення проблеми дитячої злочинності та злочинів проти дітей задля пошуку рішень щодо її вирішення.
- Стимулювання створення нових дієвих інструментів профілактики дитячої злочинності та злочинів проти дітей та їхнього ефективного впровадження в масштабах усієї країни.
- Створення широкої мережі партнерства.
Завдання
- Провести широку просвітницьку кампанію серед учнів 6-8 класів, з залученням фахівців МВС, міських управлінь освіти, громадських активістів, студентів юридичних і педагогічних вишів та правників з профілактики підліткової злочинності.
- Провести широку навчально-просвітницьку кампанію серед викладачів загальноосвітніх шкіл щодо профілактики дитячої злочинності та злочинам проти дітей на базі посібника «Кримінальний кодекс для дітей» та методичної розробки «Запобігання ранній злочинності».
- Забезпечити середні навчальні заклади України необхідними посібниками – книгами «Кримінальний кодекс для дітей»
- Забезпечити вчителів шкіл України необхідними методичними рекомендаціями та програмою «Запобігання ранній злочинності» для курсу «Основи безпеки життєдіяльності дитини»
4. Методи і засоби вирішення проблеми
- Видання посібника «Кримінальний кодекс для дітей» та його безкоштовна передача бібліотекам шкіл-інтернатів, притулків, частвоко загальноосвітніх шкіл.
- Проведення презентацій посібника «Кримінальний кодекс для дітей» для різноманітних аудиторій (учні, вчителі, батьки, волонтери, співробітники державних та муніципальних органів, що опікуються цією проблематикою)
- Проведення круглих столів на тему «Запобігання ранній злочинності та злочинам проти дітей».
- Проведення семінарів-тренінгів для вчителів загальноосвітніх шкіл з викладання курсу «Запобігання ранній злочинності»
- Проведення тренінгів для громадських активістів та волонтерів Програми правового виховання дітей.
- Проведення відкритих уроків з курсу «Запобігання ранній злочинності» за участі волонтерів Програми, викладачів, представників МЗС, служб у справах дітей у загальноосвітніх та спеціалізованих навчальних закладах.
- Публікація матеріалів, що висвітлюють заходи Програми, діяльність Центру розвитку суспільства та організацій партнерів Програми в офіційному бюлетені ЦРС «Пліч-О-Пліч» і його безкоштовне розповсюдження.
- Узагальнення та розповсюдження досвіду діяльності в рамках Програми правового виховання дітей через друк та безкоштовне поширення щоквартального видання «Вісник Програми правового виховання дітей»
- Публікації матеріалів про Програму правового виховання дітей, Центр розвитку суспільства та організації - партнери в засобах масової інформації.
- Розповсюдження інформації про Програму правового виховання дітей на веб-сторінках партнерів Центру розвитку суспільства.
- Розповсюдження інформації за допомогою можливостей соціальних мереж (сторінки та групи ЦРС і його партнерів, особисті сторінки учасників заходів, волонтерів та прихильників).
5. Реалізація Програми
- Підготовчий етап
- Організаційний етап
- Стартовий етап
5.1. Підготовчий етап (травень 2010 р-травень 2012 р.).
Ідея розробки та втілення Програми правового виховання дітей виникла в процесі роботи Центру розвитку суспільства над Українським цивілізаційним проектом, коли постало питання виховання наступних поколінь відповідальних громадян України, адже не можливо очікувати позитивних змін в країні, якщо ці зміни не відбуваються у свідомості людей, які в ній живуть.
Системна робота з підготовки реалізації Програми правового виховання дітей розпочалась в травні 2010 року. Була розроблена концепція Програми та розпочався пошук партнерів, розробка засобів та інструментів реалізації Програми.
Підставою для цієї роботи став аналіз сучасного стану освіти та виховання дітей кидаються в очі як і рівень дитячої злочинності (що за деякими оцінками сягає до 30% від загальної кількості злочинів в Україні) так і виявлення системних прогалин в правовій освіті дітей та правовій неграмотності дорослих.
Наприкінці 2010 року посібник «Кримінальний кодекс для дітей» був підготовлений до друку і на початку 2011 року виданий сигнальним накладом 500 примірників.
Повна версія документу